2008.g.
Mihaela Laitmana saruna ar Kabalas akadēmijas pasniedzējiem Mihailu Saņiļeviču un Jevgēniju Litvaru
Jautājums: Tas nozīmē, ka sieviete, palīdzot un atbalstot, pie pareizas attieksmes var saņemt daudz vairāk par vīrieti, kurš piedalās katrā rīta nodarbībā?
Nav nekādu problēmu, jo „atbilstoši ciešanām – atalgojums”. Runājot par garīgumu, nevienam nav priekšrocību attiecībā pret otru cilvēku, jo ikviens saņem atbilstoši savam ieguldījumam.
Jautājums: Pēdējā laikā Jūs skaidrojat, ka sievietēm jāapvieno savas vēlmes vienā kopējā tieksmē, lai virzītu vīriešus uz viņu funkciju izpildi. Vai viņām jāmodina vienai otru ar mērķi izdarīt to pēc iespējas labāk?
Protams. Kapēc gan ne? Vispirms viņām jāsniedz vispārīgs skaidrojums, teiksim, mūsu interneta vietnēs sieviešu lapā. Viņas var uzrakstīt grāmatu sievietēm, izveidot brošūru, izlaist speciālu avīzi „kabalistēm”, lai viņas zinātu, kādas ir viņu funkcijas un kā pareizi sevi realizēt.
Tāpēc, ka ir sievietes, kuras, iespējams, vēl nesaprot visu pilnībā. Viņas nāk pie mums ar vēlmi sasniegt panākumus, jo izjūt nevajadzīgumu savā pasaulīgajā dzīvē, taču nezina, kā tieši sevi realizēt. Tāpēc tām sievietēm, kuras jau atrodas mūsu kopīgajā gultnē, tas jāpaskaidro citām sievietēm.
Piemēram, mans skolotājs, ravs Baruhs Šaloms Ašlags (Rabašs), – kad 1980.gadā atvedu pie viņa skolniekus no Berga institūta un no Telavivas, kur sāku pasniegt lekcijas, viņš rūpējās par to, lai viņi pēc iespējas ātrāk apprecētos. Viņš vēlējās sākt ar viņiem nodarbības, bet par skolniekiem izraudzījās tikai precētus vīriešus. Šī ir interesanta tēma: kabalistam jābūt precētam, bet sievietei šāda pienākuma nav.
Viņš speciāli organizēja grupu viņu sievām. Viņas sanāca kopā reizi nedēļā un lasīja rakstus, kurus viņš bija sarakstījis. Es zinu, ka daži no viņa rakstiem tika rakstīti kā atbilde uz sieviešu jautājumiem. Protams, viņš sniedza atbildes vispārīgā formā – tās nebija domātas speciāli sievietēm vai vīriešiem, un ļoti interesējās par to, kas notiek sieviešu grupā.
Jautājums: Vai ir kādi papildu palīdzības veidi, ko sieviete varētu sniegt vīriešiem kabalas zinātnes izplatīšanā Izraēlā un pasaulē? Ja tādi ir, tad kā viņa to varētu realizēt?
Ikvienai sievietei jāiesaistās visā, kas atrodams mūsu vietnēs, blogā, mūsu ikdienas izplatīšanas darbā, piedalīties darbos visās jomās, visās nodaļās un visdažādākajos līmeņos, kuros viņa spēj sniegt savu ieguldījumu. Un ja viņai ir papildu iespējas, kas saistītas ar viņas darbu īpašās organizācijās un sabiedrībās, kas sniedz iespēju daudz plašāk izplatīt kabalas zinātni, tad šādā veidā viņa var sevi realizēt. No tā atkarīga viņas labā nākotne, tāpēc viņai ir jābūt ieinteresētai.
Jautājums: Vai sieviete var lūgt vīrieti pielikt lielākas pūles mīlestībā pret biedriem? Kas viņai šajā virzienā būtu jādara?
Sievietei nekas nav jāsaka vīrietim personiskā formā. Es nedomāju, ka vīrieši būtu spējīgi to paciest. Saskaņā ar dabu vēlme nerodas tādā veidā. Tā nenāk kā norādījums – ej un izdari tā, – bet kā lūgums: vēlos, lai mums tā būtu.
Citiem vārdiem, ja sieviete vēlas rosināt vīrietī vēlmi pielikt lielākas pūles garīgajā darbā, tad viņai jāparāda vīrietim, cik augsti viņa to vērtē. Ja viņa izteiks, cik viņš ir īpašs, cik ļoti viņu ciena, mīl un jūsmo par viņu, ar noteikumu, ka viņš nodarbojas ar garīgumu, tad viņš izdarīs visu, lai sasniegtu tajā panākumus. Un otrādi: ja viņas spiediens izpaudīsies ne caur cieņu un atbalstu, bet piespiedu formā, tad tas novedīs pie attiecību pārtraukšanas starp viņiem.
Jautājums: Tas nozīmē, sieviete nedrīkst, piemēram, teikt vīrietim: kāpēc tu neej uz biedru tikšanos?
To viņa var teikt, bet tādā formā, kas atstāj viņam izvēles brīvību, bet ne pavēlošā veidā. Vīrieša darba pamatā ir jābūt brīvai izvēlei. Tādējādi šeit ir jābūt īpašai, delikātai pieejai attiecībās un spiedienā, kuru sieviete var izrādīt vīrietim. Viņa ir spējīga manipulēt ar viņu – mums tas zināms no mūsu ģimenes dzīves. Garīgajā tas var izpausties vēl vairāk un viņai jābūt saprātīgai, lai to darītu pareizi. To vajadzētu mācīties.
Jaunākie komentāri