Pajautājiet jebkuram cilvēkam, kas ir kopīgs starp viņu, ģimeni, darbu, bankas rēķinu un finanšu krīzi. Visdrīzāk viņš ar grūtībām jums sniegs precīzu un izsmeļošu atbildi. Tā slēpta no cilvēka, kā melnajā kastē. Tomēr šodienas nestabilitātē ir nepieciešams rast šo atbildi. Tad mēģināsim, kā populārajā Krievijas TV raidījumā „Kas? Kur? Kad?”, noteikt, kas noslēpts šajā kastē? Melno kasti – studijā!
Septiņdesmitajos gados Romas klubā, kuru dibināja itāliešu zinātnieks Aurēlijs Pečejs globālo problēmu izvērtēšanai, tika apspriestas sabiedrības attīstības koncepcijas. Kluba biedri analizēja nākotnes pasaules modeļus, izstrādātus ar kibernētikas palīdzību. Tajā laikā uz šo zinātni tika liktas lielas cerības. Nav zināms, vai tika atzītas kluba rekomendācijas, bet strīdi par izstrādāto pasaules modeļu efektivitāti turpinās vēl šodien. Acīmredzot kaut ko Romas kluba biedri bija piemirsuši. Pareizāk sakot, neievēroja pašu galveno. Uzmanību, jautājums! Kas atrodas melnajā kastē?
Sāksim ar kibernētiku. Viens no šīs zinātnes principiem, kurus tā izmanto, ir homeostāzes princips. Tas vēstī, ka jebkurš organisms vai orgāns tiecas pēc iekšējā līdzsvara saglabāšanas. Piemēram, lai uzturētu labu veselību, nieres regulē ūdens līmeni organismā. Tas izdodas pateicoties atgriezeniskās saiknes mehānismam, kurš koriģē radušās novirzes. Šāds mehānisms ļauj organismam efektīvi funkcionēt. Pēc šāda principa darbojas visas kibernētiskās uzbūves, bet šis princips ir izmantojams arī sabiedrībā.
Tomēr tikai nedaudziem ir zināms, ka sabiedrības attīstības uzstājīgie principi – idejas, kas kļuvušas populāras 20.gadsimta 60.gados pateicoties kibernētikai, – bija kabalista J.Ašlaga formulējums vēl 30.gados. Savos rakstos viņš uzrādīja, ka vislabākais sabiedrības stāvoklis – cilvēka pilnīgs līdzsvars ar dabu. Un tas var tikt sasniegts pateicoties pilnīgai dabas Pamatlikuma izpratnei: cilvēkam jādarbojas līdzīgi tās (dabas) integrālajiem spēkiem. Šie spēki „rūpējas” par līdzsvara uzturēšanu visā sistēmā, un ja kāda tās daļa darbojas pretējā virzienā – tikai savam pašlabumam, tad tiek iedarbināts koriģējošais mehānisms. Šodien šo līdzsvaru pārkāpjam tieši mēs, tāpēc arī sajūtam uz sevis spiedienu no visām pusēm.
Bet atgriezīsimies pie cilvēka, kuram ir rēķins bankā, kur nauda šodien zaudē savu vērtību. Ja sabiedrība atrodas krīzē, tad līdzsvars ir zaudēts. Kā to atgriezt? Mums pagaidām tā ir „dabas melnā kaste”. Aiz tās sienām mēs neredzam, ka visa pasaule – viena ģimene. Mūs saista simtiem neredzamu pavedienu, bet mums liekas, ka varam turpināt rīkoties nerēķinoties ar citiem. Tomēr svarīgi ir saprast, ka globalizācija ir līdzsvara nodrošināšana organismā. Citiem vārdiem, ikkatrs rūpējas par ikvienu visa organisma labā. Ja mēs paskatīsimies uz melno kasti no šī viedokļa, tad redzēsim, ka kastes sieniņas ir caurspīdīgas un tās saturs atvērts visiem.
Bet šo uztveri cilvēks nevar izmainīt pats. Mēs – sabiedrības produkts, vēlamies to vai ne. Un mēs pilnā mērā esam atkarīgi no apkārtējiem cilvēkiem. Ne velti senā parunā ir teikts: „Saki, kas ir tavs draugs, un es pateikšu, kas esi tu”. Izmainīsies sabiedriskā domāšana – izmainīsies mūsu uztvere.
Tātad, melnajā kastē sistēma, kas darbojas kā vienots organisms, pateicoties sakārtotai saistībai starp visiem elementiem. Un katrs elements darbojas visa organisma labā. Liekas, ilgs ceļš ejams, lai par to pārliecinātos…Bet vajag tikai iesākt šo ceļu, apzināt tā nepieciešamību un daba sniegs visaptverošu palīdzību. Tas ir, kā slimnieks, kurš jau ir sācis lietot zāles. Un tad jau sākas atveseļošanās, tāpēc, ka nav pretrunu dabas likumam.
Dec 15
Jaunākie komentāri