Terminu „Globalizācija” un „Globālais ciemats” izcelsme.

No M.Laitmana bloga, Noderīgi zināt! Komentēt

1. Emmanuels Volteršteins, (dz. 1930) amerikāņu sociologs; „Kā atbilde uz feodālo krīzi 15-tā gadsimta beigās parādījās jauna ekonomiskā sistēma. Šī ekonomiskā sistēma aptvēra lielāko pasaules daļu caur sakariem, kuri paplašināja nacionālās un politiskās robežas.
Jaunā pasaules ekonomika atšķīrās no iepriekšējās imperiālās sistēmas ar to, ka tā nebija vienīgā politiskā apvienība. Impērijas bija atkarīgas no valdību sistēmas, kura pārvaldīja ekonomisko preču plūsmu no dažādiem apgabaliem uz centru ar komerciālo monopolu palīdzību, kurus atbalstīja militārie un spēku resursi( regulārā armija un birokrātiskā struktūra), ar to palīdzību monopoli saglabāja savu kontroli.
Mūsdienu kapitālisma tehniskie risinājumi palīdzēja mūsdienu vispasaules ekonomikai paplašināties ārpus impēriju politiskajām robežām. Jaunā kapitālistiskā pasaule balstījās uz starptautisko darba dalīšanu, kura regulēja attiecības starp dažādiem reģioniem, kā arī darba apstākļu veidiem katra reģiona ietvaros” .

2. Čarlzs Rassels 1897 g. grāmatā „Armagedona kauja”(365-570 lpp) aprakstīja globalizācijas teorētiskās koncepcijas.
3. „Globālais ciemats” – termins, kuru minēja Maršals Mak- Luhanovs savās grāmatās „Gatenbergas galaktika”, „Tipogrāfiskā cilvēka radīšana”, „Masu informācijas sapratnes līdzekļi” (1964g.), kurās autors apraksta kā zemeslode samazinājās līdz ciematam ar elektrisko tehnoloģiju palīdzību un vienlaicīgu tūlītēju informācijas pārvietošanos no dažādiem pasaules nostūriem.
4. Vebstera vārdnīca: Globalizācija – padarīt globālu, it īpaši iekarojot un izmantojot (1944).

Avots: http://www.laitman.ru/crisis/4124.html
no krievu valodas tulkojis M. Liepa

Komentēt

Modified WP Theme & Icons by N.Design Studio
Ierakstu RSS Komentāru RSS Pieslēgties