Laika bulta vai krīzes 2008 cēlonis

Krīze Komentēt

Šodien daudzi cenšas analizēt krīzes sākotni. Ko tikai nevaino: amerikāņu hipotekārās bankas, hedžfondus, ekonomistu Alanu Grīnspenu un naftas eksporta valstis. ASV publicēta pirmā grāmata, kurā tiek analizēti iespējamie finanšu krīzes cēloņi pasaulē. Bijušais jurists un banķieris Čārlzs Moriss uzskata, ka pie visa ir vainīgi ASV prezidenti, sākot ar 1970.-tajiem gadiem, kuri nepietiekoši kontrolēja finanšu sfēru. Tas viss nozīmē tikai vienu: meklējumi tiek veikti virspusē, nenonākot līdz problēmas saknei. Un vai līdzēs mums vainīgo meklēšana? Varbūt ir vērts atklāt cēloni, kurš izraisījis slimību un izārstēt organismu, bet ne simptomus?
Lai kā nebūtu, bet sistēmas krīze sākās tieši no finanšu sfēras, tāpēc, ka nauda ir mūsdienu savstarpējo attiecību ekvivalents. Un tieši mūsu savstarpējo attiecību formā, saka kabalisti, ir jāmeklē notikušā īsto cēloni. Jo, pamatojoties uz kabalu, cilvēce virzās pēc iepriekš sastādītas programmas, kur vienu civilizāciju nomaina cita. Jaunā sabiedrības iekārta vienmēr ir progresīvāka par iepriekšējo. Laika bulta mūs virza uz savas attīstības mērķi.
Šīs attīstības spēks ir cilvēkā augošā vēlme pēc baudas, vai egoisms. Ja egoisms cilvēkos neattīstītos, tad iepriekšējā paaudze ne ar ko neatšķirtos no mūsdienu. Tieši augošās vēlmes jaunu baudu saņemšanai nosaka civilizācijas attīstības līmeni. Sākotnējās vēlmes, kā bads un dzimumtieksme, pakāpeniski pilnveidojās ar sociālajām: tieksme pēc bagātības, varas un zināšanām. Lai tās apmierinātu cilvēkam nācās attīstīt sabiedrību, formēt šķiras un visiespējamākās hierarhiskās struktūras.
Pateicoties mūsu egoismam, šim attīstības spēkam, kurš mums piemīt, mēs sasniedzām mūsdienu attīstības līmeni, izejot visas sabiedriskās formācijas, sākot no pirmatnējās kopienas iekārtas līdz sociālistiskajai. Un, atrodoties šajā jaunajā līmenī, mēs sapratām, ka sāk izpausties mūsu atkarība vienam no otra – globalizācija. Iepriekš mēs nejutām šo savstarpējo saistību. Tomēr, nonākot līdz globalizācijas līmenim, ieraudzījām, ka tā tik spēcīgi caurvij pasauli, ka vienas bankas krišana izsauc „kāršu namiņa reakciju”. Bet ja viena krišana ir visu krišana, iespējams, ir atpakaļgaitas mehānisms? Tad varbūt izšaut laika bultu atpakaļgaitā?
Kinofilmās ir momenti, kad nezini, kā attīstīsies tālākie notikumi. Apstākļi var krasi mainīties, un galvenā varoņa liktenī var notikt negaidīts pavērsiens, pie tam, nav zināms, kurā virzienā. Piemēram, amerikāņu filmā „Taureņa efekts” galvenais varonis Ēvans spēja atgriezties savas dzīves pašā sākumposmā, mātes miesās. Tomēr īstenībā mūsu attīstība iet tikai vienā virzienā – egoisms pastāvīgi palielinās. Tāpēc, bez noteikta „darba” ar egoismu mēs nespēsim sasniegt to vienotību, kura bija starp mums senās Bābeles laikos, kad visa pasaule dzīvoja kā viena liela ģimene.
Šodien mums no jauna kļūst skaidrs, ka visi esam viena organisma daļas, bet neskatoties uz to, nespējam pievarēt pieaugošo egoismu. Bet, kad organisma daļas nespēj savstarpēji pareizi sadarboties, tad cieš viss organisms.
Šis faktors arī atklājās mūsdienu finanšu krīzē, jo naudu izmantojam kā centības un baudas ekvivalentu. Tas nozīmē, nauda „piesedz” mūsu egoismu, tā ir kā rādītājs. Bet tikai tad, kad iestājās krīze, visi atklāja, ka šodien mēs nevaram pievarēt mūsu egoismu. Tas ir kļuvis jau maksātnespējīgs. Lai nonāktu līdz jaunam līmenim, ir jākļūst par dabas integrālo daļu, kura ir vienota, harmoniska un monolīta. Un savstarpēji sadarboties atbilstoši šiem likumiem, kā vienota sistēma – viens par visiem, visi par vienu.
Nonākšana pie jauna līmeņa – nav attīstības beigas, bet gan jaunas pasaules sākums. Tā ir pāreja uz nākamo stāvu, kur atveras tādas iespējas, par kurām pat nespējam iedomāties. Krīze nav strupceļš, bet stimuls jaunu savstarpējo attiecību veidošanai. Ja mēs to apzināsim, tad ar mūsu tieksmi kļūt par kopējās sistēmas harmonisko dabas daļu, izzudīs nepieciešamība pēc negatīvās koriģējošās iedarbības, kura izpaužas kā kari, bads un epidēmijas. Atliek tikai izprast, ka mūsu civilizācija ir sasirgusi, tas nozīmē, novēlēt tai izveseļošanos.
http://kabmir.com/mirovoj_krizis/strela_vremeni_ili_prichina_krizisa_2008.html

Autors: Tāls Ašers

Komentēt

Modified WP Theme & Icons by N.Design Studio
Ierakstu RSS Komentāru RSS Pieslēgties