Kas piepilda cilvēka vēlmi?

Jautājumi un atbildes, No M.Laitmana bloga Komentēt

Jautājums: Vienlīdzībā, kuru Jūs aprakstāt, ir kaut kas nomācošs. Ja visiem dalīt vienlīdzīgi, tas apspiedīs iniciatīvu uz tieksmi vairāk dot citiem. Kāds labums tādā vienlīdzībā?
Atbilde: Cilvēks dzīvo ar vēlmi saņemt (piepildījums), piepildīt sevi. Šī vēlme ir radījuma pamats, vienīgais, kas radīts un tā ir nemainīga. Visas pārmaiņas – tikai nodomā, tā pielietošanas mērķī: „sevis dēļ” vai „citu dēļ”.
Pieņemsim, ka man bankā ir astoņciparu rēķins. Bet mani piepilda ne summa, bet sajūta, ka man daudz naudas. Tā ir varas, pārliecības sajūta par nākotni un tagadni..Cilvēka vēlmi nevar piepildīt ar dolāriem.
Mūsu vēlmes precīzi formulē daba:
miesiskās vēlmes – pēc barības, seksa, ģimenes,
sabiedriskās vēlmes – pēc bagātības, slavas, varas, zināšanām.
Tas nozīmē, ka mūsu piepildījums – tās ir sajūtas, bet ne materiālie objekti.
Ja cilvēks saņems sabiedrisko cieņu, goda apliecinājumu, godalgas, viņa bērni leposies ar viņu (nevis dzirdēs, ka viņu tēvs ir sabiedrības nievāts) – vai tad ši iemesla dēļ nav vērts strādāt sabiedrības labā?
Īsts speciālists redz savā darbā mākslu, meistarību. Viņš iedziļinās tajā, lai sasniegtu rezultātu, ne dēļ atlīdzības. Jo tādā veidā viņš piepilda savu vēlmi.
Bet mēs ietinām viņa vēlmi gūt piepildījumu „naudas” iesaiņojumā. Tāpēc nauda tiek dēvēta par pārsegu, ekrānu (ivritā „nauda” – tas ir „kesef”, no vārda „kisuf” – „pārklājums”). Bet nauda – tikai nosacīta vēlmes piepildījuma mēraukla.
Mūsdienu krīze iznīcinās visus ārējos kompensācijas veidus , izņemot piepildījumu, gandarījumu no atdeves, tāpēc, ka tieši tas neizzūd, un tam ir pilnīgs sabiedrības atbalsts!

Avots: http://www.laitman.ru/crisis/3924.html
no krievu valodas tulkoja S. Grammatikopulo

Komentēt

Modified WP Theme & Icons by N.Design Studio
Ierakstu RSS Komentāru RSS Pieslēgties