Atgriezties pie īstas audzināšanas.

Audzināšana, No M.Laitmana bloga Komentēt

Sistemātiska un pakāpeniska audzināšana parādījās pasaulē tieši ar zinātni Kabala, kad parādījās nepieciešamība audzināt pareizas attiecības vienam pret otru cilvēku paaudzei, kuri bija izgājuši no senās Babilonijas.
Tieši tajā laikā parādījās jēdziens skola. Tanī grupā jau no trīs gadu vecuma bērniem mācīja lasīt un rakstīt. Viņi mācījās apvienoties savā starpā, lai sasniegtu garīgās pasaules uztveri. Mācības noritēja sarunu veidā: pieredzējuši cilvēki dalījās zināšanās ar pārējiem, tajā skaitā arī ar bērniem, grupās, kur visi varēja uzdot jautājumus, diskutēt, apspriest.
Senie grieķi, kuri saņēma no zinātnes Kabala savu filozofiju un pasaulīgās zinātnes, pārņēma no kabalistiem skolas veidolu. Tulkojumā no sengrieķu valodas vārds „skola” nozīmē „brīvais laiks” – vieta, kur bija patīkami pavadīt laiku. Tieši tādēļ cilvēki turp nāca.
Saprotams, cik atšķirīgi tas ir attiecībā pret mūsdienu skolu. Šodien bērnam ir pienākums turp iet, lai saņemtu izglītību. Kaut gan patiesībā bērnam ir jāgrib atrasties vidē, kura tiek dēvēta par skolu, savādāk viņš nemācās.
Visupirms, skolai ir jāveido no bērna Cilvēku. Nepumpēt viņā zināšanas, bet mainīt viņu, lai pats sevi saprastu, saprastu dabu un cilvēku sabiedrību. Viņam ir jāzina, kas ir jāmaina sevī, lai sasniegtu savas dzīves mērķi. Mainot sevi, viņš sapratīs notiekošo pasaulē un dabā. Ir jāpalīdz viņam to paveikt aizraujošu sarunu veidā.
Kad sanāk grupa, kurā visi ir vienlīdzīgi, tad nav nozīmes vecumam. Skolotājs neapspiež un neierobežo – viņš atrodas vienā līmenī ar visiem. Bērni skaidro viens otram, skola pārvēršas par savstarpējās komunikācijas, sarunu, audzināšanas, pulciņu vietu, kurā katrs brīvi un vienlīdzīgi piedalās.
Ir zināms no zinātnes Kabala, ka cilvēks aug sabiedrības iespaidā. Skolā mums nav nepieciešamas sienas, skolotāji un mācību grāmatas. Mums ir jāveido sabiedrība, kuras ietvaros katrs skolnieks sajūt pienākumu būt par biedru visiem un maksimāli atbalstīt sabiedrību. Tādas dabiskas īpašības kā skaudība, godkāre, sāncensība palīdzēs bērnam attīstīties, jo viņš ir jūtīgs pret sabiedrības reakciju.
Ja mēs pareizi uzaudzināsim vienu paaudzi, tad viņi turpinās un nodos savu pieredzi saviem bērniem. Tad izbeigsies paaudžu kritums un sāksies viņu augšupeja.

Avots: http://www.laitman.ru/education/4196.html
no krievu valodas tulkojis M. Liepa

Komentēt

Modified WP Theme & Icons by N.Design Studio
Ierakstu RSS Komentāru RSS Pieslēgties